Sıkça Sorulan Sorular

İşitme Kaybı Yaşadığımı Nasıl Anlarım?


Çoğunlukla işitme kaybı siz farkına varmadan yavaş yavaş ilerler. Aşağıda sıralanan tüm belirtiler olası bir işitme kaybına sahip olduğunuzun göstergeleridir: Etrafınızdakiler artık daha çok mırıldanmaya başladılarsa Duyuyor ancak anlamakta güçlük çekiyorsanız Çoğunlukla insanlardan söylediklerini tekrar etmelerini istiyorsanız Telefon görüşmeleriniz daha da zorlaştıysa Ev araç gereçlerinin sesini duyamıyorsanız, musluğun damlaması veya saatin sesi gibi Konuşan kişinin yüzünü görmeden duymak zor geliyorsa Çok yüksek sesle konuştuğunuz söyleniyorsa Çevrenizdekiler televizyon ya da radyoyu çok yükses seste çalıştırdığınızı söylüyorsa Kulaklarınızda bir çınlama ya da uğultu hissediyorsanız Kalabalık grup sohbetlerinde zorluk çekiyorsanız İki kişiden fazlasının konuşmalarını takip etmede zorlanıyorsanız Kalabalık mekanlarda örneğin lokanta ya da alışveriş merkezlerinde duymakta zorluk çekiyorsanız Çocuk ya da kadın sesini duymada zorlanıyorsanız. Eğer bu belirtiler varsa önce bir KBB uzmanına gitmeniz veya bizi ziyaret etmeniz gerekiyor.
İşitme Cihazı Seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli ?


Kişinin işitme kaybı tipi, işitme kaybı derecesi, yaşı, kulak kanalının anatomik yapısı ve çalıştığı ortam göz önünde bulundurularak, işitme cihazı modeli belirlenir. Cihaz seçimini uzman kişiler yapar. İşitme Cihazları, Kulak Arkası Kulak İçi Kanal İçi Gözlük Tipi Cep Tipi olmak üzere beşe ayrılır. Her işitme kaybına, kulak içi işitme cihazı önerilmemektedir. Örneğin; çok ileri derecede işitme kaybına sahip olan kişilere, kulak akıntısı olan kişilere, kulak kanalı oldukça dar olan kişilere kulak içi işitme cihazı önerilmez. İşitme cihazı uzmanı, size, ısrarla kulak arkası işitme cihazı kullanmanızı öneriyorsa, kanal içi işitme cihazında ısrar etmemenizi öneririz.
İşitme Cihazı Nedir ?


İşitme cihazı temel olarak dış ortamdaki sesleri yükselterek hastanın duymasını sağlayan bir cihazdır.
Cihazın mikrofonu, içindeki diyaframa herhangi bir basınç sonucu çarpan havanın etkisi ile diyaframın titreşmesi sonucu çıkışlarında küçük gerilimler elde edilen, özel bir parçadır.
Mikrofon, ayni zamanda akustik enerji olan ses dalgalarını toplayarak elektrik sinyaline çevirir.
Mikrofondan alınan bu elektrik sinyallerinin boyutu amplifikatörde yükseltilerek hoparlöre iletilir.
Hoparlör, kendisine ulasan elektrik sinyallerini, tekrar ses dalgalarına dönüştüren bir çevirici olarak görev yapar. Hoparlörde tekrar akustik enerjiye çevrilen sinyaller hastanın kulağına iletilir ve böylece hastanın duyması sağlanır.
İşitme cihazı, işitme kaybınızın ilerlemesini veya gerilemesini sağlamaz.
Sadece sizin işitmenizi ve günlük yaşantınızı kolaylaştıracak yardımcı bir cihazdır.
Dijital işitme cihazlarında temel prensip, akustik enerji olan ses sinyallerini elektrik sinyaline çevirip, dijital işlemcide isleyerek doğala en yakin sesi oluşturmak ve hastaların daha rahat işitmelerini sağlamaktır.
Yapılan bilgisayar bağlantısıyla da cihaz, hastanın kişiye özel işitme kaybına ve isteklerine uyacak biçimde ayarlanabilir.
İşitme cihazımın bakımını nasıl yapmalıyım?


-Kesinlikle cihazınızı sudan ve aşırı tozdan korumalısınız.Bunun için yağmurlu havalarda veya çok tozlu ortamlarda cihaz kulaktan çıkarılmalı ve korunmalıdır.
-Fazla terleyen kişiler arada sırada cihazı kuru bir bez ile yada mendille silmeli sonra yine kullanmalıdır.
-Sahil bölgelerinde yaşayanlar için,nem giderici ürünler kullanılmalıdır.Yetkili satıcınızdan bulabilirsiniz.
-Cihazın asla terli olarak kurumasına izin verilmemelidir.Bu tür olaylar cihazın oksitlenmesi ve parçalanmasına sebep olduğundan ömrünün azalmasına sebep olacaktır.
-Cihaz kırılmaması ve kişiye zarar vermemesi için yatarken çıkartılmalı cihaz kapatılmalıdır.
-Cihaz kullanım halindeyken saç kurutma makinası gibi ısı yayan cihazlardan korunmalıdır.
-Sac spreyi deodorant vb,gibi kimyasal ürünler cihaza temas ettirilmemelidir.
-Cihaz kullanılmadığı durumlarda kutusunda muhafaza edilmelidir.
-Uzun süre kullanılmadığı zaman pil cihazdan çıkartılmalıdır.
-Kulak kalıbının temiz olması sağlanmalı,kirlendiği zaman ılık deterjanlı suda bir süre bekletilerek temizlenmelidir.( Sadece kulak kalıbı )
-Kulak kalıbı ve kanal içi cihazınızı dezenfekte etmek için özel mendiller kullanabilir, bunları yetkili satıcınızdan bulabilisiniz.
-Cihazınızın her yıl mutlaka satıcı firmada yada firma teknik servisinde bakımı ve kontrolu yapılmalıdır.

Dünyada ortalama insanların % 15 i çınlamadan (Tinnitus) şikâyet eder. Çınlama nedenleri farklı olduğundan, çözüm bulmayı zorlaştırmaktadır. Tinnitus kendisi bir hastalık olmadığı halde, zamanla psikolojik bir hastalığa dönüşebilir. Genelde şikâyeti olan kişilerin bu hastalıkla beraber yaşamaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunulur. Bizim tavsiyemiz bir Oticon! Oticon cihazlar Tinnitus Balance özelliği ile çözüm üretirken aynı zamanda App (Uygulama)sı sayesinde telefonunuzdan ses arşivinizi özelleştirerek, çınlamayı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.
Kanal içi model nedir?


Komple kanal içi (CIC), kanal içi (ITC) ve kulak içi (ITE) olarak bilinen hava yollu işitme cihazıdır.
Kulak arkası model nedir?


Kulak kepçesinin arkasına takılan, farklı boylarda olan hava yollu işitme cihazıdır.
Kulak kalıbı nedir?


İşitme cihazından maksimum yararlanmayı sağlamak için silikon ve katalizör kullanılarak yapılan kulak kalıbıdır.
Baş dönmesi (Vertigo) nedir?


Bir hastalık ismi değil, belirtidir. Vücudun çeşitli bölgelerindeki bozukluklarda görülebilir.
En pahalı cihaz, en iyi cihaz mıdır?


En iyi cihaz kullanıcıya en çok fayda sağlayan, işitme kalitesine bağlı olarak yaşam kalitesini de arttıran cihazdır. Odyoloji uzmanları tarafından yapılacak detaylı bir tetkik sonrası denenecek faklı modellerdeki işitme cihazlarından en çok fayda sağlanan model tercih edilmelidir. Bu konuya yıllarını vermiş işitme uzmanlarımız size bu noktada tavsiyeleri ile ışık tutacaklardır.
İşitme cihazı kullanmaya başladığımda kulağım tembelleşir mi?


Oldukça yaygın olarak duyduğumuz bu bilgi kesinlikle yanlıştır, bir hurafedir. Kulak ve anlamayı sağlayan beynimiz, işitme cihazı kullanılmadığında tembelleşir ve özelliklerini yitirir. Kulağımızı ve beynimizi devamlı aktif halde tutabilmek için tek çözüm etrafımızda olan tüm sesleri duymaya devam etmektir.
İşitme cihazı alabilmek için mutlaka işitme merkezinize gelmek mi gerekir?


İşitme cihazı, gerekli Odyolojik tetkikler yapıldıktan sonra, sesi dinlenip onay verildikten sonra alınabilecek bir cihazdır. İnternetten ya da sadece tetkik sonuçlarına göre alınabilecek bir cihaz değildir. Cihaz alacak kişinin İşitme merkezimize gelip cihaz denemesi tercih ettiğimiz bir durumdur fakat evden çıkamayacak durumda olanlar için evde uygulama hizmeti veren bir ekibimiz mevcuttur. Bu hizmetimizden faydalanabilmek için öncelikle bir KBB doktoru tarafından muayene edilmiş olmanız ve işitme cihazı kullanabileceğiniz yönünde tanı konması gerekir. Akabinde randevu alarak hizmetlerimizden evinizde yararlanabilirsiniz.
Neden daha az duyan kulak yerine daha fazla duyan kulağa cihaz önerilir?


Eğer her iki kulakta işitme kaybı varsa mutlaka her iki kulakta da işitme cihazı kullanılması gerekir. Genel olarak ekonomik sorunlardan dolayı SGK işitme cihazı ödemelerini tek cihaz için yaptığı için böyle bir durum ortaya çıkmıştır. Kısmen yanlış olmasına rağmen eğer tek cihaz kullanılacak ise genel olarak daha iyi duyan kulağın cihazlandırılması tercih edilir. Bunun sebebi tek kulaktan bile olsa en iyi işitmenin sağlanmaya çalışılmasıdır. Diğerinden iyi duyan kulakta işitme cihazı kullanılarak normal işitmeye daha verimli bir dönüş sağlanır. Tavsiyemiz koşullar ne olursa olsun her iki kulağınızda da işitme kaybı var ise iki kulağınız içinde işitme cihazı kullanmanızdır.
İşitme cihazı kullanımına ne kadar sürede alışırım?


ADAPTASYON SÜRECİ: 1. ve 3. günler; İşitme cihazı ilk bir hafta sadece evde kullanılmalı. Cihaz rahat duyulabilecek şekilde ayarlanmalı ve evde dolaşıp değişik sesler dinlenmeli (gazete hışırtısı, hapşırma, öksürme saat, telefon zili gibi) .Kullanıcı kendini sinirli veya yorgun hissederse cihazı kapatıp ara vermeli. Bir müddet sonra cihaz tekrar takılmalı. Cihaz kullanıcısı yüksek sesle gazete veya kitap okuyup kendi sesini kontrol etmeli. Sadece TEK KİŞİ ile konuşup, konuşanın yüzüne bakarak ve sonra da bakmadan konuşulanı anlamaya çalışılmalı. (başlangıçta konuşan kişinin yüzüne bakmak anlamayı kolaylaştırır.) 4. ve 7. günler; Evde günlük işler yaparken cihaz takılıp, değişik sesler dinlenmeli (kapı çarpması, su kaynaması, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi) ve bu seslere alışılmaya çalışılmalı. Cihaz kullanıcısı duyduğu sesin kaynağını bulmaya çalışmalı (trafik sesi mi?, süpürge sesi mi?). TV’ de haberler izlenmeye başlanmalıdır. 1. hafta; Cihaz kullanıcısı işitme cihazını günde en az 5 saat takabilir. 3-4 kişilik konuşma gruplarında cihazını kullanmaya başlayabilir. Cihaz kullanıcısı ayırt etmekte zorlandığı kelimelerin listesini çıkarabilir (örneğin Hastane-Postane, Taş-Yaş, Kuş-Koş gibi). Bu listeyi bir yakınına okutup (ilk önce dudaklara bakarak daha sonra gözlerini kapatarak) sonra kendisi tekrar etmeye çalışarak bu kelimeleri ayırt etme kabiliyetini arttırmaya çalışmalıdır. Artık dışarı çıkıp tabiattaki sesleri dinlemelidir. Cihaz kullanıcısı konuşmalar sırasında anlamadığı bir şey olursa karşısındaki kişiye tekrarlatmaktan çekinmemelidir. İkinci haftada artık cihazı tiyatro, sinema, bale gibi kalabalık ortamlarda kullanabilir. Cihaz kullanıcısı kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca bir kişiyle konuşmaya çalışmalıdır, bundan sonra cihazı her zaman kullanmalıdır.